Wady stópek u dzieci to współcześnie coraz szybciej narastający problem. Niezależnie czy mamy do czynienia z wrodzoną wadą stóp, czy nabytą przez źle dopasowane obuwie nie powinno się tego bagatelizować. Sprawdź, jakie są rodzaje wad kończyn dolnych u dzieci i kiedy ortopeda to lekarz, z którym warto się skonsultować.
Wczesne wykrycie nieprawidłowości w rozwoju stóp i ich odpowiednie leczenie to kluczowy zabieg do zapobiegnięcia poważniejszym komplikacjom w przyszłości. Dowiedz się, jakie są najczęstsze wady stópek u dzieci, co się do nich przyczynia oraz jakie kroki podjąć, aby zapewnić najmłodszym zdrowy start.
Spis treści
Dominujące przyczyny powstawania wad
Istnieje wiele powodów prowadzących do problemów ze stopami. Szczególnie u dzieci w okresie dojrzewania, czyli czasie charakteryzującym się szybkim tempem rozwoju układu kostnego powstają najpoważniejsze dolegliwości dolnych kończyn. Wśród najczęściej występujących powodów deformacji stóp zalicza się m.in. brak aktywności fizycznej i powiązaną z tym otyłość, zbyt duże przeciążenie stóp, a także noszenie źle dobranego obuwia.
Jednak warto również zwrócić uwagę na najwcześniejsze miesiące życia dziecka – juz wtedy często napotykane są pierwsze zaniedbania prowadzące do rozwinięcia wad stóp. Należy do nich przedwczesna pionizacja dziecka z pominięciem etapu raczkowania. Co w następstwie może skutkować pojawieniem się wady stópek u dzieci. Oczywiście poza zewnętrznymi przyczynami, lekarze ortopedzi wyróżniają także przyczyny wewnętrzne, typowe dla wad wrodzonych.
Najczęściej występujące wady stópek u dzieci
W medycynie wyróżnia się podział typów wad stóp u dzieci na wady wrodzone oraz wady nabyte. Zarówno jedne, jak i drugie warto skonsultować z ortopedą, który wprowadzi do rutyny dziecka odpowiednie ćwiczenia korekcyjne lub akcesoria takie jak wkładki ortopedyczne, ułatwiające osiągnięcie prawidłowych rezultatów korekcji.
Wady wrodzone
To rodzaje schorzeń powstałe z przyczyn genetycznych lub ze względu występowania u dziecka chorób współistniejących. Mogą przybierać różne formy, od łagodnych deformacji po zaburzenia wymagające ingerencji lekarza. Wymieniając najliczniej występujące wady stópek u dzieci, powstałe w wyniku przyczyn wewnętrznych uwzględnia się wszelkie szpotawości stóp, do których należą m.in.:
- stopa końska
- stopa piętowa
- stopa końsko-szpotawa, czyli zniekształcenie stopy przejawiające się w skręceniu stopy do strony wewnętrznej i odchyleniem jej podeszwy ku górze, nadmiernym wydrążeniu podłużnych łuków stopy lub też uniesieniu tyłostopia
- stopa płasko-koślawa, czyli schorzenie powodujące odchylenie pięty na zewnątrz, utrudniające przy tym chód.
Wady nabyte
Wady stópek u dzieci powstałe w wyniku oddziaływania czynników zewnętrznych należą do najczęstszych odstępstw od prawidłowego rozwoju stopy. Najpopularniejsze z nich to m.in.:
- płaskostopie, które charakteryzuje się płaską podeszwą stopy dziecka; jest łatwe do zdiagnozowania, ponieważ wystarczy wykonać prosty test z użyciem farbki, polegający na zmoczeniu w farbie i odciśnięciu spodu stopy na kartce papieru,
- stopa wydrążona, czyli wada polegająca na nadmiernym uniesieniu łuku podłużnego, czemu może towarzyszyć stopa szpotawa.
Korekcyjne sposoby na wyleczenie wad stóp u dzieci i profilaktyka
Bywa, że wady stópek u dzieci z biegiem czasu same się neutralizują, a stopy wracają do prawidłowego układu. Niestety w poważniejszych przypadkach należy rozpocząć postępowanie korekcyjne, zgłaszając się na przebadanie do ortopedy, a w późniejszym czasie także do fizjoterapeuty. Dokładne sprawdzenie postawy ciała oraz samych kończyn dolnych pozwala na dobranie odpowiedniego sposobu leczenia. Po diagnozie specjalisty i ustaleniu wymaganych działań konieczne może być przykładowo zgłoszenie się na terapię manualną, której celem jest zmniejszenie niewydolności układu ruchu oraz obniżenie poziomu bólu.
Innym często napotykanym rozwiązaniem w walce z wadami stóp u najmłodszych jest stosowanie dopasowanych wkładek do butów, które mają za zadanie ustawić stopę w jej poprawnej anatomicznie formie. Należy pamiętać, że wady stópek u dzieci mogą pojawić się na każdym etapie ich rozwoju, dlatego poza korekcją wychwyconych nieprawidłowości warto również zadbać o należytą profilaktykę.
Najczęstsze konsekwencje nieleczonych deformacji stopy dziecka
Wady stópek u dzieci to poważny problem, który przez dłuższy czas ignorowany niesie za sobą przykre następstwa. Konsekwencje zdrowotne mogą prowadzić do wad postawy, nieprawidłowego sposobu poruszania się oraz osłabienia ogólnej sprawności fizycznej. U dzieci dotkniętych nieleczonymi wadami stóp mogą rozwinąć się zaburzenia chodu, bóle związane z kręgosłupem, stawami oraz dolnymi partiami ciała, w tym szczególnie z kostkami, a także wolniejszy przyrost masy mięśniowej spowodowany słabą kondycją.
Co gorsza, nieleczone deformacje kośćca w obszarze stóp mają potencjał rozwinięcia koślawości kolan, czyli kolan układających się w kształt litery X. Dlatego tak ważne jest leczenie, a co więcej profilaktyczne zapobieganie rozwojowi wad kończyn dolnych u dzieci.
Podsumowując, od zawsze występujące wady stópek u dzieci to powszechny problem, z jakim zmagają się również współcześni rodzice. Zauważając pierwsze oznaki nieprawidłowości, należy natychmiastowo zgłosić się do specjalisty, który dobierając najskuteczniejszy sposób leczenia, skoryguje stopy dziecka. Nawet najpoważniejsze deformacje są możliwe do naprawienia, po podjęciu szybkich i trafnych działań oraz wykluczeniu źródła nieprawidłowości. I pamiętajmy – stopa to jedna z najpotrzebniejszych części ciała, dlatego dbajmy o nią już od najmłodszych lat.
Młoda mama i autorka bloga parentingowego, na którym dzieli się swoimi doświadczeniami i poradami dotyczącymi macierzyństwa.