Bostonka to stosunkowo łagodna choroba wirusowa, która może dotknąć dzieci i dorosłych. Jak wygląda bostonka i jaki ma przebieg? Warto to wiedzieć, aby nie pomylić jej z inną przypadłością. Sprawdź, jak rozpoznać bostonkę!
Bostonka jest chorobą wirusową, która rozprzestrzenia się poprzez enterowirusy. Wiele osób uważa, że dotyka tylko najmłodszych, lecz jest to duży błąd, gdy równie dobrze mogą zachorować na nią dorośli. Z tego też powodu koniecznie trzeba wiedzieć, jak wygląda bostonka, czyli w jaki sposób objawia się na skórze, a także, jak można ją skutecznie wyleczyć. Jak walczyć z tą chorobą i czy stanowi ona duże zagrożenie?
Spis treści
Czym jest bostonka — jak wygląda zakażenie?
Bostonka, czyli choroba brudnych rąk, to silnie zakaźna, lecz jednocześnie dość niegroźna choroba wirusowa, która objawia się pojawieniem się charakterystycznych zmian skórnych. Bostonka to choroba, która najczęściej pojawia się u dzieci poniżej 10 roku życia, lecz może wystąpić także u dorosłych. Skąd swoją nazwę wzięła ta charakterystyczna wysypka i jak wygląda bostonka?
Bostonka jest chorobą charakteryzującą się wykwitami, zgrubieniami i pęcherzykami pojawiającymi się na skórze. Bostonka to potoczna nazwa choroby, którą wywołuje wirus Coxsackie. Swoją nazwę wzięła od dużej epidemii tej przypadłości, która miała miejsce właśnie w okolicach Bostonu.
Bostonka dotyka głównie dzieci w wieku przedszkolnym, lecz starsze dzieci, a nawet dorośli także są narażeni. Zarazić się nią można poprzez kontakt z wydzielinami osoby już zarażonej — do zachorowania wystarczy bezpośredni kontakt ze śliną, kałem lub innymi wydzielinami. Dorośli zwykle bardziej dbają o mycie rąk, dlatego charakterystyczne objawy bostonki występują głównie u dzieci — jest to choroba wieku dziecięcego.
Jak wygląda bostonka – objawy bostonki u dzieci i dorosłych
Bostonka to choroba dłoni i stóp, która pojawiać się może również w jamie ustnej. Wiele osób chce się dowiedzieć, jak wygląda bostonka, jak ją rozpoznać, a także, jakie są jej charakterystyczne objawy. Bostonka u dzieci i dorosłych – objawy.
Osoba chora na bostonkę w pierwszej kolejności dostrzega u siebie owrzodzenia stóp i jamy ustnej. Wysypka na dłoniach i innych częściach ciała to jednak niejedyne objawy tej przypadłości. Najczęstsze objawy u dzieci to gorączka, osłabienie, złe samopoczucie, a także nudności, wymioty i biegunka. Objawy ze strony układu pokarmowego są stosunkowo często mylone z zatruciem.
Bostonka u dorosłych objawia się nieco inaczej, gdyż wysypkę na dłoniach i stopach uzupełnia wysypka na skórze w okolicach narządów płciowych. Zarówno u dzieci, jak i u dorosłych pojawia się osłabienie oraz złe samopoczucie. Pamiętać trzeba jednak, że wysypka bostońska u dorosłych trwa dłużej i ma ostrzejszy przebieg.
Bostonka u dzieci i dorosłych — przebieg choroby
Grypa bostońska to choroba zakaźna, która pojawia się najczęściej w dużych skupiskach dzieci — dzieci uczęszczające do żłobka, przedszkola i pierwszych klas szkoły podstawowej są najbardziej narażone. Jak wygląda bostonka i jakie są objawy choroby na poszczególnych jej etapach?
Wiedzieć trzeba, że okres wylęgania choroby to 3-5 dni, podczas których zwykle objawy się nie pojawiają. Przez kolejne 2 dni pojawić się może ciężki przebieg, podczas którego chory cierpieć będzie na gorączkę. Dopiero potem następuje trwająca do 10 dni faza, podczas której pojawia się wysypka na dłoniach i stopach oraz owrzodzenia. Ostatnia, trwająca aż do miesiąca faza to okres zdrowienia — w tym czasie skóra zaczyna złuszczać się grubymi opłatami.
Bostonka a ospa wietrzna i szkarlatyna
Wiele osób chce wiedzieć, jak wygląda bostonka i jak można się nią zarazić, gdyż swoimi objawami może być mylona z innymi przypadłościami. Bostonka to choroba wirusowa, która dość często mylona jest z ospą wietrzną i szkarlatyną. Jak rozpoznać przebieg bostonki i odróżnić ją od innych chorób?
Bostonka to potoczna nazwa przypadłości, która objawia się wysypką na dłoniach i stopach. Ospa natomiast zawsze objawia się na całym ciele. Z drugiej strony podczas szkarlatyny krostki występują w miejscach ciepłych, takich jak brzuch, w pachwinach lub pod kolanami.
Jak wygląda leczenie choroby bostońskiej?
Bez względu na to, czy notujemy łagodny przebieg bostonki, a pierwsze objawy nie stanowią dla nas problemu, tak czy inaczej powinniśmy dowiedzieć się, jak powinno wyglądać leczenie tej choroby.
Leczenie bostonki to najczęściej po prostu picie duje ilości wody, a także wypoczynek. Doraźne można zastosować leki przeciwgorączkowe przeciwzapalne oraz przeciwbólowe. W przypadku zaostrzenia choroby zaleca się stosowanie specjalnych środków skórnych, które będą łagodziły wysypkę.
Leczenie bostonki – wszystko co należy widzieć
Chcesz wiedzieć, jak wygląda bostonka, jakie ma objawy, a także, jak można się nią zarażać? Z powyższego poradnika dowiesz się, ile trwa bostonka, jak ją leczyć i jak choruje osoba dorosła, a jak dziecko. Przedstawione informacje będą więc bezcenne dla każdego, kto uważa, że może się taką chorobą zarazić.
Młoda mama i autorka bloga parentingowego, na którym dzieli się swoimi doświadczeniami i poradami dotyczącymi macierzyństwa.