Każdy rodzic nastolatka doskonale zdaje sobie sprawę z faktu, że jest to dość trudny czas w wychowywaniu swoich dzieci. Zachowują się one wówczas inaczej, często emocje biorą w ich zachowaniu górę, a my jako rodzice czujemy się nieco zagubieni.
Dojrzewanie chłopców problemy z tym związane są ponoć nieco większe niż przy wychowywaniu dziewczynek. Czy jest to prawda? Wskazuje się, że dziewczynki przechodzą okres wejścia w lata nastoletnie nieco łagodniej niż chłopcy. Są one wówczas wrażliwsze i być może nieco bardziej zamknięte w sobie, ale na co dzień nie widać wielu gwałtownych zmian.
Jak wygląda dojrzewanie chłopców problemy i trudności z tym związane i czy rzeczywiście jest ono bardziej „spektakularne” niż u dziewcząt?
Spis treści
Okres dojrzewania u chłopców – czy jest trudniejszy niż u dzieczynek?
Kiedy nasze dzieci są małe, mamy wrażenie, że tak już będzie zawsze. Dopiero za małe ubrania, pokazują nam, że czas nie stoi w miejscu, a nasze pociechy są z tygodnia na tydzień coraz większe. Prawdziwy szok przychodzi jednak dopiero wtedy, kiedy staje przed nami zbuntowany nastolatek, który na pierwszym miejscu stawia grupę rówieśniczą, z nami zaś nie chcąc spędzać zbyt wiele czasu.
Jak wygląda dojrzewanie dziewczynek a jak dojrzewanie chłopców i czy dojrzewanie chłopców problemy z tym związane, jest rzeczywiście trudniejsze?
Chłopcy zaczynają dojrzewać – dojrzewanie chłopców problemy
Szacuje się, że okres dojrzewania płciowego u chłopców zaczyna się najczęściej między 12 a 14 rokiem życia – może być to oczywiście odrobinę wcześniej, bądź też odrobinę później. Pierwsze, co od razu usłyszymy, to charakterystyczny głos, który z wręcz niemalże delikatnego i zbliżonego do dziewczęcego, staje się niski. Dzieje się to z powodu zmian w budowie krtani, w tym przez pogrubienie fałd głosowych (tak zwana mutacja).
Objawów dojrzewania jest jednak więcej, gdyż powiększa się klatka piersiowa, pojawia się zarost, zaczynają powiększać się jądra i rosną włosy łonowe oraz włosy pod pachami. Dodatkowo zwiększa się potliwość, przybiera na sile taniec hormonów płciowych (zwiększa się pobudzenie seksualne) oraz występują polucje (mimowolne wytryski nasienia).
Dojrzewanie chłopców problemy z tym związane potrafią zatem pojawić się na wielu płaszczyznach i jest to z pewnością trudna sytuacja dla młodego chłopaka.
Przedwczesne dojrzewanie płciowe – dojrzewanie chłopców problemy
Dojrzewanie chłopców problemy z tym związane są coraz większe. Chociaż czasy się zmieniły i chłopcy dojrzewają szybciej niż jeszcze 20 czy 30 lat temu, to nie da się ukryć, że duży wpływ na to mamy również my, jako rodzice, ale jest tu też oczywiście wpływ środowiskowy. Coraz trudniej jest utrzymać równowagę hormonalną, a co za tym idzie, organizm nie pracuje do końca tak, jak powinien.
Z powodu nadmiaru wszechobecnego plastiku, hormonów w żywności, zanieczyszczonego powietrza, stresu, braku ruchu oraz niedosypiania, organizm pracuje „na oparach”, a co za tym idzie równowaga hormonalna zostaje zaburzona i widać to już u coraz młodszych osób. Efektem tego jest, zarówno opóźnione dojrzewanie płciowe, jak również wcześniejsze dojrzewanie u chłopców. Bardzo popularna ostatnimi laty stała się z resztą, ginekomastia (powiększone gruczoły piersiowe u chłopców).
Dojrzewanie płciowe u dziewcząt
Czy zatem okres dojrzewania u dziewcząt jest pozbawiony większych trudności? Oczywiście, że nie. Okres przejściowy między dzieciństwem a dorosłością jest trudny również dla dziewczynek, których ciała zmieniają się diametralnie – pojawiają się krągłości, zaczynają powiększać się piersi, pojawia się owłosienie pod pachami oraz owłosienie łonowe. W tym czasie mamy również oczywiście do czynienia z pierwszą miesiączką.
Jak zatem widzimy, nie jest tak, że tylko jedna z płci jest „narażona” na gwałtowne zmiany zewnętrzne związane z dojrzewaniem, a druga całkowicie nie.
Dojrzewanie chłopców problemy z nim związane są statystycznie odrobinę większe niż u dziewcząt, ale nie oznacza to faktu, że u płci przeciwnej one nie występują w ogóle. U obu płci zachodzą one dość gwałtownie i są zauważalne, przy czym u dziewczynek dzieje się to średnio 2 lata wcześniej niż u chłopców i jest to statystycznie odrobinę łagodniejsze.
Dojrzewanie płciowe – fizjologia i emocje
O czym na szczęście już coraz więcej się mówi – rozpoczynający się od pobudzenia układu podwzgórze – przysadka – gonady, proces dojrzewania jest trudny dla chłopców i dziewcząt, nie tylko z powodu, zmieniającego się dość szybko, wyglądu zewnętrznego, ale również z powodów emocjonalnych.
Wzrost androgenów, w tym testosteronu, powoduje u chłopców zwiększoną agresję, z którą nie wiedzą jak sobie poradzić. Z kolei, u dziewczynek obserwuje się zmienność nastrojów, co może objawiać się stanami depresyjnymi, poczuciem zagubienia, niemożnością odnalezienia się w codziennej rzeczywistości i obniżoną samooceną.
Jako rodzice, poświęćmy wówczas swoim dzieciom dużo czasu. Rozmawiajmy z nimi i spędzajmy tak dużo czasu, ile naprawdę potrzebują, a kiedy sami zauważymy pierwsze objawy dojrzewania, sami zainicjujmy rozmowę.
Dojrzewanie płciowe u chłopców i u dziewczynek
Chociaż wskazuje się, że dojrzewanie chłopców problemy, wiążące się z tym, potrafią być większe niż u płci przeciwnej, to nie oznacza to, że u dziewczynek okres między dzieciństwem a dorosłością jest całkiem niezauważalny. Obie płcie przechodzą to w sposób dla siebie trudny i stawiający ich w wielu niezręcznych sytuacjach, zarówno pod względem fizjologicznym, jak również psychologicznym.
Młoda mama i autorka bloga parentingowego, na którym dzieli się swoimi doświadczeniami i poradami dotyczącymi macierzyństwa.