Bostonka jak długo zaraża – objawy i leczenie

Bostonka jak długo zaraża - objawy i leczenie

U twojego dziecka pojawiła się wysypka na dłoniach stopach i w jamie ustnej? Prawdopodobnie zaraził się bostonką. Bostonka jak długo zaraża, jak wyglądają objawy tej choroby i leczenie? Sprawdź, co musisz wiedzieć!

W dzisiejszych czasach bostonka nie stanowi już dużego zagrożenia dla dzieci i dorosłych, choć nadal występuje dość powszechnie. Obecnie wiąże się jedynie z pewnym dyskomfortem związanym z występowaniem na skórze wysypki. Nadal jednak warto dowiedzieć się, jak wygląda leczenie i objawy tej choroby. Bostonka jak długo zaraża i co należy wiedzieć o tej chorobie?

Czym jest czym jest bostonka, czyli choroba brudnych rąk?

Bostonka to potoczna nazwa choroby wirusowej wywoływanej przez enterowirusy, na którą chorują głównie dzieci w wieku przedszkolnym. Choroba bostońska objawia się przede wszystkim pojawieniem się owrzodzenia i zmian skórnych w okolicach dłoni, stóp i jamy ustnej, stąd jej angielska nazwa hand, foot and mouth disease. Bostonka to choroba stosunkowo niegroźna, która nie wiąże się z niebezpiecznymi objawami lub powikłaniami, lecz mimo wszystko nastręcza sporo kłopotów ze względu na niezwykłą łatwość zarażenia. Z tego też powodu wielu rodziców chce wiedzieć, jak rozprzestrzenia się ta przypadłość. Bostonka jak długo zaraża i co powinno się wiedzieć o tej chorobie?

Przede wszystkim powinno się wiedzieć, jak ją poprawnie rozpoznać, gdyż objawy bostonki u dzieci mogą być do złudzenia podobne do innych przypadłości — wysypka bostońska często mylona jest z ospą wietrzną lub szkarlatyną. Pamiętać jednak trzeba, że wysypka w przypadku szkarlatyny pojawia się jedynie w ciepłych miejscach ciała np. w pachwinach, a ospa na całym ciele, podczas gdy bostonka to choroba dłoni i stóp.

Jak można zarazić się bostonką?

Bostonka jak długo zaraża? Zanim przejdziemy do omawiania tego zagadnienia, trzeba się koniecznie dowiedzieć, dlaczego ta choroba dotyczy głównie wieku dziecięcego i jak się nią można zarazić.

Wiedzieć trzeba, że bostonka to choroba przebiegła, gdyż do zarażenia się nią wystarczy jedynie krótkotrwały bezpośredni kontakt z wydzielinami lub wydalinami osoby chorej — wirusy znajdują się w kale, ślinie i innych wydzielinach. Dlaczego jednak narażone są szczególnie dzieci poniżej 10 roku życia? Zachorowanie to najczęściej efekt niezachowania odpowiedniej higieny rąk — kluczem do ochronienia się przed nią jest profilaktyka, która polega po prostu na myciu dłoni. Choroba pojawia się głównie u dzieci, które nie zawsze sumiennie podchodzą do obowiązku higieny. Przebywanie w dużych skupiskach dzieci to zawsze czynnik ryzyka, dlatego dziecko uczęszczające do żłobka lub przedszkola jest szczególnie narażone.

Bostonka u dzieci i dorosłych — objawy i przebieg

Warto dowiedzieć się teraz, jak objawia się choroba, jak wygląda bostonka, a przede wszystkim, jak wygląda przebieg choroby. Co prawda powikłania bostonki nie są zbyt groźne, lecz mimo wszystko warto mieć świadomość, jak ta przypadłość będzie się objawiała u dziecka. Bostonka jak długo zaraża i kiedy zaczną się pierwsze kłopoty zdrowotne?

Wiedzieć trzeba, że okres wylęgania trwa około 3-5 dni, podczas których zarówno u dzieci, jak i osób dorosłych nie pojawią się żadne objawy. Pierwsze objawy bostonki to przede wszystkim pogorszone samopoczucie, gorączka, a także osłabienie. Pojawić się może także lekki stan zapalny dróg oddechowych — wysypka pojawia się w ciągu 7 dni. Bolesne owrzodzenia są rzadkością i zwykle obserwuje się łagodny przebieg choroby. Problematyczne mogą być jedynie objawy ze strony układu pokarmowego w postaci nudności, wymiotów i biegunki. Wiedzieć trzeba, że objawy bostonki u dorosłych mogą różne — u dorosłych pojawia się dodatkowo wysypka w okolicach narządów płciowych. Jak długo trwa bostonka? Zwykle wszystkie objawy zaczną ustępować około 30 dni po zarażeniu.

Jak wygląda leczenie bostonki?

Wiele osób chce wiedzieć, jak wyglądają objawy i leczenie bostonki. Tak naprawdę objawy u dzieci i dorosłych są raczej niegroźne, dlatego zarówno u dzieci, jak i starszych pacjentów zwykle stosuje się leczenie zachowawcze polegające na piciu dużej ilości płynów i ewentualnym przyjmowaniu leków przeciwzapalnych, przeciwbólowych i przeciwgorączkowych.

Bostonka jak długo zaraża — kiedy możliwe jest zakażenie?

Na koniec pozostaje najważniejsza kwestia, czyli kiedy osoba chora zacznie zarażać innych i jak silnie zakaźny jest to wirus? Bostonka jak długo zaraża?

Przede wszystkim wiedzieć trzeba, że chory zaraża jeszcze przed tym, gdy pojawią się u niego pierwsze objawy. Wirus utrzymuje się w ciele niezwykle długo — objawy mogą już dawno ustąpić, lecz osoba chora nadal będzie stanowiła ryzyko. Jak długo zaraża bostonka? Przyjmuje się, że wirus może być aktywny nawet do 12 tygodni od zarażenia się nim.

Objawy bostonki – jak rozpoznać, jak przebiega i jak leczyć?

Bostonka to podstępna, choć stosunkowo niegroźna choroba, która jednak zarówno u dzieci, jak i u dorosłych może wywołać spory dyskomfort. Dlatego też warto zapoznać się z powyższymi informacjami i dowiedzieć się, jak rozpoznać bostonkę, jak przebiega ta choroba, a wreszcie, jak ją leczyć.