Pierwsza wizyta patronażowa pediatry z pewnością zaciekawi wszystkich rodziców, którzy przygotowują się do narodzin swojego wyczekanego dziecka.
Przyszła mama i tata z niecierpliwością będą odliczać dni do narodzin maleństwa. Zanim jednak to nadejdzie, warto wybrać wcześniej pediatrę oraz położoną. Z nimi to bowiem związana jest pierwsza wizyta patronażowa. Co należy wiedzieć na ten temat?
Spis treści
Pierwsza wizyta patronażowa pediatry – obowiązek rodziców
W pierwszym tygodniu życia dziecka (lub też drugim, wszystko uzależnione jest od tego, kiedy dziecko zostanie wypisane ze szpitala) lekarz pediatra musi pojawić się w domu. Nie ma możliwości zrezygnowania z tej wizyty, ponieważ rodziców mogą spotkać przykre konsekwencje. Nawet jeżeli stan zdrowia dziecka jest dobry, lekarz i położna (niekoniecznie obydwoje naraz) muszą pojawić się na takiej wizycie, którą należy zgłosić osobiście (można także telefonicznie) w poradni. Jeżeli wizyta patronażowa lekarza zostanie przez nich umyślnie pominięta, mogą oni zostać zgłoszeni do opieki społecznej, co też może nastręczać dodatkowych, niepotrzebnych problemów.
Jak przebiega pierwsza wizyta patronażowa lekarza?
Zanim odbędzie się pierwsza wizyta u pediatry w przychodni, ten pojawia się w domu maluszka i sprawdza stan zdrowia noworodka. Takiego spotkania nie trzeba się obawiać, a w razie potrzeby można skorzystać z pomocy specjalistów, którzy będą w stanie ocenić rozwój fizyczny najmłodszego członka rodziny. Na czym polega pierwsza wizyta patronażowa? Można ją podzielić na kilka etapów:
- sprawdzenie zachowań i ocena rozwoju maluszka – obejmować ona może kontrolę snu, przybierania masy ciała. Położna i lekarz z pewnością pytać będą o karmienie (ile i co jaki czas, można sobie takie rzeczy notować);
- ocena stanu fizycznego – w tym porównanie aktualnej wagi dziecka do tej z dnia narodzin i wyjścia ze szpitala. Sprawdzane będzie ciemiączko, jak również prawidłowy rozwój bioderek;
- rozwój neurologiczny – na tym etapie lekarz oceniać będzie m.in. narząd wzroku i słuchu, odruch ssania;
- ocena fizykalna dziecka – ocena palpacyjna dziecka, narządów płciowych, palpacyjnych brzuszka. Wizyta patronażowa położnej i lekarza na tym etapie obejmować będzie również osłuchanie serca i płuc na wypadek wystąpienia ewentualnych dolegliwości, szmerów, itd., które wymagałyby konsultowania się z innymi specjalistami.
Specjaliści sprawdzać będą także żółtaczkę, która może pojawić się nawet po wyjściu ze szpitala.
Nie tylko spotkanie pediatry z noworodkiem
Pierwsza wizyta patronażowa pediatry obejmuje nie tylko skrupulatnie badanie maluszka, ale także… rodziny. Szczególnie mamy. Lekarz POZ i położona sprawdzać będą, czy kobieta nie ma do czynienia z depresją poporodową. Po porodzie hormony szczególnie mogą dać o sobie znać, dlatego należy korzystać z fachowej opieki medycznej, która także skierowana jest do kobiet.
Porady położnej i lekarza pediatry
Taka wizyta to dobra okazja do tego, aby zadać pediatrze i pielęgniarce pytania, które z pewnością pojawią się w głowie po porodzie. Nie ma co z tym czekać na wizytę u lekarza w gabinecie, tylko należy skorzystać z okazji. Z pewnością będą oni w stanie powiedzieć, kiedy muszą odbyć się szczepienia (szczególnie te pierwsza) oraz czego należy spodziewać się w rozwoju dziecka przez pierwszych kilka miesięcy. Warto od razu zapytać o, to kiedy powinna mieć miejsce pierwsza wizyta dziecka w gabinecie, aby niczego nie przeoczyć.
Pierwsze spotkanie lekarza z noworodkiem w warunkach domowych to ogromna ulga także dla samej kobiety. Zaraz po porodzie nie musi ona biegać po gabinetach, tylko korzystać z chwili spokoju w domu.
Pierwsze spotkanie położnej i lekarza z niemowlakiem
Kiedy zaplanować spotkanie położnej i lekarza pediatry z nowo narodzonym dzieckiem? Trudno odpowiedzieć na to pytanie, jeżeli nie wiadomo kiedy maluszek pojawi się na świecie. Co w takim przypadku trzeba zrobić?
Młoda mama niech odpoczywa w szpitalu po trudach porodu. W tym czasie tatuś musi wziąć na siebie obowiązek umówienia wizyty patronażowej u lekarza w domu. Prosto ze szpitala powinien udać się do wybranej przychodni rodzinnej i zgłosić fakt narodzin. Konieczne będzie wypełnienie deklaracji na miejscu (PESEL można donieść później), dzięki czemu będzie można dopełnić wszystkich formalności. Termin wizyty będzie można umówić od razu. Jeżeli mama z dzieckiem będzie musiała zostać dłużej w szpitalu (np. ze względu na infekcję niemowlęcia), wizytę będzie można przesunąć. Lekarze i pielęgniarki podstawowej opieki zdrowotnej są elastyczni i zawsze są w stanie dopasować się do potrzeb rodzica i małego dziecka.
Pierwsza wizyta lekarza z noworodkiem to podstawa zdrowia dziecka
Pierwsza wizyta patronażowa pediatry lub położnej jest obowiązkiem. Należy z niej skorzystać, aby mieć pewność, że w przypadku własnego dziecka nie ma się do czynienia z żadnymi nieprawidłowościami wpływającymi na przyszły rozwój maluszka. Teraz już każdy rodzic będzie miał świadomość tego, jak wygląda pierwsza wizyta patronażowa. Lekarz i położona zmierzą obwód głowy dziecka, ocenią stawy biodrowe, opowiedzą o szczepieniach ochronnych – wszystko to dla dobra dziecka, które pojawiło się właśnie na świecie. Zawsze warto korzystać z takiej fachowej opieki nad noworodkiem.
Młoda mama i autorka bloga parentingowego, na którym dzieli się swoimi doświadczeniami i poradami dotyczącymi macierzyństwa.