Czy ja już wspominałam o tym, że uwielbiam kwiaty? Cięte, ogrodowe, a najbardziej te domowe- doniczkowe. Ot takie moje hobby 🙂  jak zapewne wielu z Was. Nic szczególnego. Można by rzec, że wręcz nudne, ale do czasu… Do czasu aż w domu pojawia się ONO- nasze dziecko! Czy zastanawialiście się kiedyś co by było gdyby Wasz maluch postanowił pokosztować którejś z roślin rosnących w Waszym domu, ogrodzie lub w parku? Nie? Takie sytuacje to niestety nie rzadkość! Chociaż więk­szość roślin nie wykazuje szczególnych właściwości toksycznych, to jednak oznaczono ponad 300 gatunków które mają właściwości trujące. Zazwyczaj za objawy zatrucia odpowiada sok znajdujący się w liściach lub łodygach roślin, ale niebezpieczne mogą być również owoce a nawet cebulki. Dlatego dziś krótka lekcja o tym,  które rośliny nie powinny znajdować się w zasięgu ręki naszych pociech, jakie są objawy zatrucia roślinami i co robić gdy jednak maluch połknąć kawałek rośliny. Zapraszam do lektury pierwszej części z serii „Zatrucia roślinami u dzieci”, dotyczącej roślin doniczkowych 🙂

1.Difenbachia
2.Oleander pospolity
3.Cyklamen perski
4.Bluszcz pospolity
5.Wilczomlecz piękny (tzw. „Gwiazda Betlejemska”)
6.Fikusy
7.Anturium
8.Psianka koralowa
9.Kroton
10.Zamiokulkas
Co robić gdy zauważymy/podejrzewamy, że nasze dziecko połknęło część jednej z powyższych roślin?

1.Difenbachia

Difenbachia jest rośliną, której sok zawiera kwas szczawiowy oraz kryształki szczawianu wapnia. To właśnie one są odpowiedzialne za dolegliwości występujące, po kontakcie z rośliną.

Na które elementy rośliny należy uważać?

Na LIŚCIE. Substancje chemiczne obecne w soku liści difenbachii powodują podrażnienie błon śluzowych przewodu pokarmowego (szczególnie jamy ustnej).

zatrucia roślinami u dzieci

Jakich objawów można się spodziewać?

  • Dziecko może skarżyć się na ból i pieczenie buzi, obficie się ślinić a język i błony śluzowe jamy ustnej mogą być obrzęknięte.
  • Po kontakcie skóry z sokiem difenbachii może rozwinąć się stan zapalny skóry, która zaczyna swędzieć, piec, a czasem nawet pojawiają się na niej pęcherze.
  • Sok difenbachii działa również drażniąco na struktury oka, które może reagować silnym bólem, łzawieniem oraz skurczem powiek.
  • Po zjedzeniu jakiegokolwiek fragmentu difenbachii u dziecka mogą wystąpić mdłości, wymioty, biegunka, a w najcięższych przypadkach również zaburzenia rytmu serca oraz paraliż.
  • W języku angielskim difenbachia jest określana jako dump cane, co oznacza „niema trzcina”. Dlaczego? Ponieważ może ona spowodować podrażnienie strun głosowych, które uniemożliwia mówienie nawet do 10 dni.
  • Ponadto może wystąpić duszność – dziecko ma wtedy trudności z oddychaniem (gdy obrzęk w jamie ustnej jest duży lub dochodzi do obrzęku krtani).

Jak postępować?

Przede wszystkim zachować spokój! A następnie jak najszybciej usunąć resztki rośliny z jamy ustnej dziecka oraz oczyścić jej wnętrze i język mokrym gazikiem. Dzieci, które potrafią już płukać jamę ustną, należy do tego zachęcić.

Gdy wystąpi obrzęk języka, przykładamy do niego kilka kostek lodu owiniętych gazikiem/ u małych dzieci może być mocno schłodzony gryzak/ jakikolwiek mocno schłodzony pokarm, które dziecko przez kilka minut utrzymuje w jamie ustnej.

Obserwuj dziecko przez kilka kolejnych godzin! Objawy zwykle stopniowo ustępują w tym czasie.

JEŚLI ZAOBSERWUJESZ U SWOJEGO DZIECKA TRUDNOŚCI Z ODDYCHANIEM, ZABURZENIA ŚWIADOMOŚCI LUB CZUCIA- JAK NAJSZYBCIEJ WEZWIJ POGOTOWIE RATUNKOWE LUB ZABIERZ DZIECKO DO SZPITALA!

2.Oleander pospolity

Ten przepięknie kwitnący kwiat zawiera oleandrynę, której działanie przypomina glikozydy nasercowe, stosowane do produkcji leków nasercowych. Jest jedną z najbardziej trujących roślin doniczkowych, dlatego nie poleca się jego hodowli w domu, w którym przebywają dzieci. Ciekawostką jest fakt, że w przeszłości,  z soku oleandra  wytwarzano trutkę na szczury.

Na które elementy rośliny należy uważać?

Najbardziej trującymi elementami oleandra są LIŚCIE, KWIATY I GAŁĄZKI, ale warto pamiętać, że tak naprawdę cała roślina ma potencjał trujący.

Jakich objawów można się spodziewać?

Substancje zawarte w soku oleandra działają na przewód pokarmowy, serce oraz mózg. Jeśli dziecko zjadło większą ilość kwiatów lub liści rośliny, objawy mogą być poważne. Po kilkudziesięciu minutach od zjedzenia fragmentu rośliny może wystąpić uczucie pieczenia w jamie ustnej, nudności, wymioty, bóle brzucha oraz wodnista biegunka. Poza tym mogą wystąpić zaburzenia rytmu serca, które dziecko będzie odczuwało jako nierówne bicie serca, uczucie kołatania lub zamierania. Może również dojść do obniżenia ciśnienia tętniczego .

Jak postępować?

U dziecka, które jest przytomne musimy doprowadzić do „zwrócenia” połkniętego fragmentu rośliny.

JAK NAJSZYBCIEJ WYMUŚ WYMIOTY

NASTĘPNIE PODAJ WĘGIEL AKTYWOWANY

ZAWIEŹ DZIECKO DO SZPITALA

A JEŚLI ZAOBSERWUJESZ NIEPOKOJĄCE OBJAWY- NIEZWŁOCZNIE WEZWIJ POGOTOWIE RATUNKOWE!

3.Cyklamen perski

Wielu z nas nazywa go fiołkiem alpejskim. Jego toksyczność dotyczy przede wszystkim błony śluzowej przewodu pokarmowego.

Na które elementy rośliny należy uważać?

Na podziemną BULWĘ, która zawiera saponiny oraz cyklaminę, odpowiedzialne za objawy zatrucia.

zatrucia roślinami u dzieci

Jakich objawów można się spodziewać?

Po zjedzeniu niewielkiej ilości bulwy cyklamenu pojawiają się nudności, wymioty,  bóle brzucha oraz biegunka. Przy większych ilościach dodatkowo mogą wystąpić zawroty głowy, silne pocenie się, drgawki, a sytuacjach ekstremalnych- porażenia.

Jak postępować?

Postępowanie uzależniamy od obserwowanych dolegliwości. Jeśli podejrzewamy, że dziecko zjadło duży kawałek bulwy, warto spróbować wywołać u niego wymioty oraz podać węgiel aktywowany. Jeśli nie udało się wydalić w ten sposób fragmentu rośliny, dziecko jest niespokojne lub wystąpiły drgawki –bezwzględnie należy wezwać pogotowie ratunkowe,

4.Bluszcz pospolity

Chociaż bluszcz przede wszystkim kojarzony jest z pnączami spotykanymi w ogrodach lub na starych budynkach, coraz częściej gości również w domach w formie doniczkowej.

Na które elementy rośliny uważać?

Wszystkie części bluszczu są trujące dla ludzi. Szczególnie należy uważać na LIŚCIE oraz OWOCE.

zatrucia roślinami u dzieci

Jakich objawów można się spodziewać?

Substancje obecne w bluszczu powodują podrażnienie skóry, błony śluzowej przewodu pokarmowego, a w razie kontaktu z oczami-również oczu. Po kontakcie z liśćmi lub owocami bluszczu na skórze może  pojawić się wysypka i zaczerwienienie a dziecko odczuwać świąd. Podrażnienie oczu przejawia się pieczeniem i łzawieniem. Poza nudnościami, wymiotami oraz bólami brzucha, dziecko może skarżyć się również na pieczenie w jamie ustnej. W przypadku spożycia bardzo dużych ilości li­ści lub owoców, mogą wystąpić objawy neurologicz­ne, takie jak odrętwienie i halucynacje. Ponadto spożycie bluszczu może prowadzić do zaburzeń i zatrzymania oddechu.

Jak postępować?

Miejsca podrażnione obficie przemywamy wodą, jamę ustną płuczemy (lub przecieramy gazikiem w przypadku dzieci młodszych). W przypadku zjedzenia fragmentu liścia lub owocu, prowokujemy wymioty. Nawet jeżeli uda się wywołać wymioty, należy pamiętać, że dziecko mimo wszystko wymaga naszej obserwacji! Jeśli szybko zareagowałeś duża szansa, że inne objawy nie wystąpią. Jednak w przypadku pojawienia się niepokojących dolegliwości bezwzględnie skontaktuj się z lekarzem lub wezwij pogotowie ratunkowe.

5.Wilczomlecz piękny (tzw. „Gwiazda Betlejemska”)

Poisencja zwana również gwiazdą betlejemską zdobi każdego roku w czasie Bożego Narodzenia wiele domów. Warto mieć świadomość, że w razie przypadkowego spożycia, może ona wywołać objawy zatrucia. Na szczęście objawy te są zazwyczaj stosunkowo łagodne.

Na które elementy rośliny uważać?

Na części bogate w sok mleczny, szczególnie na LIŚCIE I ŁODYGI.

zatrucia roślinami u dzieci

Jakich objawów można się spodziewać?

Zjedzenie fragmentu rośliny zawierającego sok mleczny, może spowodować podrażnienie śluzówek jamy ustnej, które dziecko odczuwa jako pieczenie. Poza tym może wystąpić gwałtowna biegunka, wymioty, wysypka, bóle głowy a czasem nawet podrażnienie nerek. Po kontakcie soku mlecznego wilkomlecza z oczami może wystąpić ból, łzawienie podrażnionego oka oraz światłowstręt. Na skórze w wyniku kontaktu z sokiem poisencji mogą występować reakcje alergiczne.

Jak postępować?

Oczy płuczemy obficie wodą, skórę przemywamy wodą z mydłem. Jeśli dziecko zjadło dużą ilość rośliny można spróbować wywołać wymioty. Gdy ilość spożytej rośliny była niewielka, wystarczy podać dziecku do wypicia letnią wodę lub mleko.

6.Fikusy

Fikusy, które posiadamy w naszych domach, to doniczkowe gatunki figowca. Wszystkie one zawierają sok mleczny. Jednym z jego składników jest lateks (mieszanka kauczuku, kumaryny, żywicy i białka), który odpowiada za objawy pojawiające się po kontakcie z tymi roślinami.

Na które elementy rośliny uważać?

Na LIŚCIE. To one zawierają sok mleczny z alergogennym lateksem.

zatrucia roślinami u dzieci

Jakich objawów można się spodziewać?

Objawy alergiczne po kontakcie z sokiem fikusa mogą wystąpić w postaci zaczerwienienia skóry, pokrzywki, kataru siennego, zaś u osób z astmą oskrzelową- jej nasilenia (duszności). Po spożyciu liści fikusa mogą występować wymioty i bóle brzucha. Gdy z uszkodzonego liścia fikusa wypłynie sok mleczny i zaschnie, unoszące się w powietrzu jego drobiny mogą również wywołać objawy alergii.

Jak postępować?

Nie jest wskazane hodowanie fikusów przez osoby  z alergią lub astmą oskrzelową. Skórę zanieczyszczoną sokiem mlecznym jak najszybciej obficie spłukujemy. W przypadku spożycia fragmentu fikusa należy jak najszybciej usunąć resztki rośliny z jamy ustnej, podać dużą ilość płynów do wypicia oraz węgiel aktywowany. W przypadku duszności, bezwzględnie skontaktuj się z lekarzem lub wezwij pogotowie ratunkowe.

7.Anturium

Anturium słynie z pięknych ozdobnych liści oraz kwiatostanów. Zawartość szczawianu wapnia sprawia, że po kontakcie z sokiem anturium mogą wystąpić objawy zatrucia.

Na które elementy rośliny uważać?

Na LIŚCIE, ŁODYGI i KWIATY.

zatrucia roślinami u dzieci

Jakich objawów można się spodziewać?

Kontakt soku anturium z błoną śluzową jamy ustnej wywołuje jej stan zapalny z towarzyszącym obrzękiem warg, języka i gardła. Przeniesienie nawet niewielkiej ilości soku anturium do oka skutkuje zapaleniem spojówek. Na skórze może wystąpić wysypka.

Jak postępować?

Z powodu małego stężenia szczawianów w soku anturium, objawy najczęściej nie są bardzo nasilone i w niedługim czasie ustępują samoistnie. W przypadku bardzo silnej reakcji na kontakt z sokiem anturium, niezwłocznie skontaktuj się z lekarzem.

8.Psianka koralowa

Ta roślina o pięknych połyskujących jagodach zawiera we wszystkich swych częściach substancję czynną- solanokapsynę.

Na które elementy rośliny uważać?

Na LIŚCIE, KWIATY, ŁODYGI oraz OWOCE (JAGODY).

zatrucia roślinami u dzieci

Źródło: http://waszekwiaty.pl/3-psianka-solanum

Jakich objawów można się spodziewać?

Potencjał toksyczny psianki jest na szczęście niewielki a takie objawy jak nudności, wymioty, bóle brzucha czy biegunka występują dopiero po zjedzeniu dużej ilości jej owoców.

Jak postępować?

Dziecku należy podać do wypicia dużą ilości płynów oraz węgiel leczniczy. Poza tym stosuje się leczenie objawowe.

9.Kroton

Kroton jest rośliną należącą do rodziny wilczomleczowatych. Chociaż odmian hodowanych w naszych domach jest wiele, wszystkie one zawierają wywołujący objawy toksyczne drażniący sok.

Na które elementy rośliny uważać?

Na ŁODYGI, LIŚCIE, KORZENIE.

zatrucia roślinami u dzieci

Źródło: http://www.zielonyogrodek.pl/kroton-roslina-kameleon

Jakich objawów można się spodziewać?

Sok mleczny  powoduje podrażnienia skóry oraz  oczu, łzawienie oraz  wysypkę. Po zjedzeniu fragmentu rośliny może wystąpić pieczenie jamy ustnej wymioty i biegunki.

Jak postępować?

Skórę dokładnie przemywamy wodą z mydłem. W przypadku zatrucia doustnego podajemy duże ilości płynów oraz obserwujemy dziecko. Jeśli wystąpią niepokojące objawy należy skontaktować się z lekarzem.

10.Zamiokulkas

Ta „żelazna roślina” jest odporna na niesprzyjające warunki zewnętrzne. Przywędrowała do nas z Tanzanii i Zanzibaru, a obecnie można ją spotkać również w wielu miejscach publicznych, urzędach lub galeriach handlowych.

Na które elementy rośliny uważać?

Na LIŚCIE i ŁODYGI.

zatrucia roślinami u dzieci

Jakich objawów można się spodziewać?

Sok rośliny ma miejscowe działanie drażniące i działanie drgawkorodne. Może wywołać miejscowe podrażnienie skóry, oka, błon śluzowych.

Jak postępować?

Bezpośrednio po kontakcie ze skórą lub błoną śluzową obficie przepłukujemy podrażnione miejsca. Jeśli dziecko zjadło fragment rośliny podajemy węgiel aktywowany. W przypadku zamiokulkas konieczna jest obserwacja dziecka, gdy dziecko połknęło większy fragment-nawet w warunkach szpitalnych, ze względu na możliwość wystąpienia drgawek.

Co robić gdy zauważymy/podejrzewamy, że nasze dziecko połknęło część jednej z powyższych roślin?

NIE WPADAJ W PANIKĘ!

Przede wszystkim postaraj się uspokoić emocje (wówczas sprawniej i szybciej podejmiesz odpowiednie działania).

 

  • Jeśli nie doszło do połknięcia części trującej rośliny

Usuń pozostałe fragmenty roślin z jamy ustnej dziecka, przemyj ją mokrym gazikiem lub obficie przepłucz ją wodą (jeśli dziecko potrafi wypluwać). Dopiero, gdy śluzówki będą już czyste a w buzi dziecka nie będą zalegać żadne fragmenty rośliny-  podaj dziecku 2-3 szklanki wody do wypicia.

  • Jeśli doszło do połknięcia toksycznej rośliny

Zapamiętaj kiedy doszło do zatrucia.

Podaj węgiel aktywowany.

U dziecka przytomnego, współpracującego -sprowokuj wymioty (podaj mu do wypicia pół szklanki wody, następnie włóż palec w okolicę tylnej części podniebienia/gardła).

Jeśli obserwujesz u dziecka objawy zatrucia(patrz wyżej), wywołaj wymioty i niezwłocznie skontaktuj się z lekarzem lub wezwij pogotowie ratunkowe pod numerem 112 lub 999

Zabezpiecz fragment rośliny (aby pokazać go lekarzowi) oraz próbkę wymiocin. Dzięki temu łatwiej będzie zidentyfikować substancję trującą.

Dobrym pomysłem jest kontakt telefoniczny z Ośrodkiem Ostrych Zatruć

 

 

Na dziś to już wszystko. Życzę każdemu z Was, wspaniałych hodowli roślin doniczkowych. Oby nigdy nie spłatały Wam figla i nie wpadły w małe, ciekawskie, niepowołane rączki Waszych Maluchów. Już dziś zapraszam również na kolejny odcinek z cyklu Zatrucia roślinami u dzieci, który będzie dotyczył roślin ogrodowych 🙂

Pozdrawiam

S.

 

Myślę, że mogą zainteresować Cię również następujące wpisy:

1. Dekalog odporności. 10 patentów na budowanie odporności u dzieci.

2. Zastosowanie soli fizjologicznej w 10 odsłonach

3. Bolączki małych brudasków. Choroby brudnych rąk-czym może się zrazić dziecko gdy nie dba o higienę.