O tym, że higiena jest ważna wiemy wszyscy. Prawda? Niestety zdarza się, że czasem przymykamy na nią oko. Wiele razy słyszałam, że „brudne dziecko, to szczęśliwe dziecko”. Nie sposób się z tym nie godzić-powiecie. Ja również, może nawet trochę się z tym zgadzam, ale… No właśnie! Istnieje pewne ALE. Niestety, pośród tej niczym niezmąconej radości obcowania dzieci z brudem, kryje się wiele niebezpieczeństw, z których rodzice często nie zdają sobie sprawy. Ich uniknięcie wbrew pozorom wcale nie jest takie trudne. Gdy rozmawiam z rodzicami o chorobach brudnych rąk, najczęściej słyszę, że „coś o niej słyszeli”. Jednak niewielu rodziców wie, że nie jest to jedna konkretna jednostka chorobowa, a grupa chorób dotyczących przewodu pokarmowego, które przenoszą się właśnie przez brudne ręce dziecka (dorosłych również) oraz niemyte owoce czy warzywa. A więc do rzeczy. Zapraszam na krótki przegląd 10 chorób, którymi można się zarazić gdy zaniedbamy higienę rąk. Sprawdźcie, przyczyną których chorób mogą być brudne ręce Waszego dziecka. 

1.Lamblioza
2.Tzw. biegunka podróżnych
3.Salmonelloza
4.Glistnica
5.Żółtaczka pokarmowa- wirusowe zapalenie wątroby typu A (WZW A)
6.Tasiemczyca-bąblowica jednojamowa
7.Owsica
8.Zakażenia wirusowe:
9.Toksokaroza
10.Bakteryjne zapalenie jamy ustnej

1.Lamblioza

O zakażeniu Giardia Lamblia w 10 pytaniach i odpowiedziach możecie przeczytać we wpisie: Giardia lamblia. Co to za stwór ?

2.Tzw. biegunka podróżnych

Jedziecie na wymarzone wakacje. A tu pach… biegunka. I to na dodatek bardzo ostra. Przyczyną mogą być różne bakterie i wirusy, jednak najczęściej jest ona spowodowana bakterią E.coli.

3.Salmonelloza

Chociaż zakażenie Salmonellą najczęściej kojarzy się ze spożywaniem surowych jajek, mięsa lub lodów, dziecko, które ma kontakt z odchodami zwierząt gospodarskich, a nawet psów lub kotów(np. w piaskownicy), również mogą ulec zakażeniu. Co więcej zarazić można się również od człowieka będącego nosicielem Salmonelli (np. innego dziecka w przedszkolu), jeśli nieprawidłowo dba o higienę rąk po wyjściu z toalety. Salmonelloza przebiega jako ostry nieżyt żołądkowo jelitowy, z  biegunką , wymiotami oraz gorączką.

4.Glistnica

Glistnica jest wywoływana przez nicienia –glistę ludzką. Do zakażenia dochodzi w momencie połknięcia przez dziecko jaj pasożyta. Mogą one być obecne na zabrudzonych ziemią dłoniach dziecka. Ponadto glistą ludzką można się zarazić spożywając niemyte warzywa i owoce uprawiane na plantacjach nawożonych ludzkimi fekaliami. Z jaj glisty wykluwają się larwy, które z jelit przedostają się do układu oddechowego powodując kaszel. Dzięki temu mechanizmowi na powrót dostają się do jelit i tam pozostają. Dziecko chorujące na glistnicę skarży się na bóle brzucha, naprzemienną biegunkę z zaparciami oraz kaszel. Może występować również wysypka, gorączka oraz zgrzytanie zębami.

5. Żółtaczka pokarmowa- wirusowe zapalenie wątroby typu A (WZW A)

Jak sama nazwa wskazuje, głównym źródłem zakażenia są pokarmy lub woda, skażone wirusem  HAV (wywołujący WZW A). Ze względu na to, że wirus HAV w dużych ilościach wydalany jest z kałem, jeżeli chory nie myje rąk po skorzystaniu z toalety, może w ten sposób przekazać zakażenie innym ludziom. Początkowo u chorego występują objawy grypopodobne, bóle brzucha, gorączka, bóle mięśniowe, a po kilku dniach dochodzi zażółcenie skóry oraz białkówek oczu. WZW A u małych dzieci może przebiegać bez żółtaczki. Przebieg choroby u starszych dzieci jest zazwyczaj cięższy. Na szczęście nie jesteśmy bezradni wobec żółtaczki pokarmowej- istnieje szczepionka przeciwko WZW A, którą można zastosować po ukończeniu przez dziecko 1 roku życia.

6.Tasiemczyca-bąblowica jednojamowa

Lubicie chodzić do lasu? A czy zdarzyło się Wam lub waszym pociechom zjeść poziomki lub jagody prosto z krzaczka? Jeśli tak to czym prędzej zaprzestańcie takich praktyk! Dlaczego? W ten sposób może dojść do zakażenia przenoszonym przez lisy i psy tasiemcem bąblowcowym. Zanieczyszczone ziemią ręce lub ich bezpośredni kontakt z chorym zwierzęciem może być przyczyną zakażenia. Jajeczka tasiemca w organizmie człowieka przekształcają się w larwy, które z czasem tworzą torbiele narządów wewnętrznych (głównie wątroby)

7.Owsica

To jedna z częstszych chorób brudnych rąk widywanych w praktyce pediatrycznej. Głównie wśród dzieci żłóbkowych i przedszkolnych, które bawią się wspólnymi zabawkami. Dziecko zakażone owsikami drapiąc okolicę odbytu przenosi z niej jajeczka pasożytów na przedmioty znajdujące się w otoczeniu (m. in zabawki, którymi bawią się inne dzieci). Aby zapobiec rozprzestrzenianiu się owsików należy prać bieliznę, piżamy i ręczniki dziecka oraz pozostałych domowników w gorącej wodzie oraz prasować gorącym żelazkiem. Ważne, aby codziennie je zmieniać. Ponadto należy krótko przycinać paznokcie oraz codziennie się kąpać. Warto również tuż po przebudzeniu umyć okolicę odbytu ciepłą wodą z mydłem aby usunąć jajeczka owsików, które pozostały w tej okolicy po nocnym spoczynku. Leczenie owsicy powinno objąć WSZYSTKICH domowników.

8.Zakażenia wirusowe: rotawirusy, norowirusy

Który z rodziców nie słyszał o rotawirusach ręka do góry?! Historie o tym jak łatwo takiego wirusa złapać i jak ciężkie objawy wywołuje krążą wśród rodziców. I słusznie- ku przestrodze. Zakażenia rota- i norowirusowe trwają zazwyczaj kilka dni. Przebiegają z biegunką, wymiotami oraz najczęściej z gorączką. Do zakażenia wystarczy kontakt z niewielką liczbą rotawirusów. Kał osoby chorej zawiera ogromne ilości wirusów, a ponadto potrafią one przeżyć długi okres czasu na dłoniach chorego. Do zakażenia może dochodzić przez zakażone pokarmy, skażone przedmioty codziennego użytku (tu duża rola mycia rąk!) oraz bezpośredni kontakt z chorym.

Choroba dłoni, stóp i jamy ustnej

Inną chorobą brudnych rąk wywoływaną przez wirusy (enterowirusy), która każdego roku zbiera żniwo wśród dzieci uczęszczających do żłobków i przedszkoli, ) jest choroba dłoni, stóp i jamy ustnej. Objawia się ona pęcherzykową wysypką na śluzówce jamy ustnej, skórze dłoniowej powierzchni rąk oraz na stopach. Poza tym występuje gorączka, ogólne osłabienie oraz zapalenie gardła. Chory zaraża do czasu ustąpienia wysypki, ale wirusy mogą być wydalane z jego kałem jeszcze przez kilka tygodni.

9.Toksokaroza

Toksokarozę wywołują larwy glisty psiej lub kociej. Dotyka ona narządy wewnętrzne oraz gałkę oczną. Jak się zarazić? Spożywając jaja Toxokara, które znajdują się w zanieczyszczonej zwierzęcymi odchodami ziemią. Niezależnie od tego czy dziecko bawi się w parku, na skwerze czy ogródku przydomowym- jeśli znajdują się tam psie lub kocie odchody, należy szczególnie przypilnować aby maluch nie wkładał rąk do buzi, a po powrocie do domu umył je ciepłą wodą z mydłem. Chory na toksokarozę nie zaraża innych osób z otoczenia.

10.Bakteryjne zapalenie jamy ustnej

Przyczyną zapalenia jamy ustnej u dzieci jest jedzenie nieumytych warzyw i owoców oraz wkładanie do ust brudnych rąk. Pierwszymi objawami, które najczęściej niepokoją rodziców są: znaczne osłabienie apetytu oraz nieprzyjemny zapach z ust. Przyczyną jest duża bolesność i pieczenie w obrębie jamy ustnej , związane z toczącym się stanem zapalnym i obrzękiem śluzówki. Poza tym na błonie śluzowej może być widoczny nalot.

 

Co robić aby choroby brudnych rąk nie dotknęły naszego dziecka?

Często myj ręce!

choroby brudnych rąk

Kiedy przede wszystkim?

 • Gdy ręce są brudne
 • Po skorzystaniu z toalety
 • Przed posiłkiem
 • Po kontakcie ze zwierzętami
 • Po powrocie do domu…ze spaceru, z piaskownicy, z przychodni
 • Po kontakcie z chorym
 • Po kontakcie z surowym mięsem

A poza tym:

 • Jeśli masz możliwość wyboru, korzystaj z mydła w płynie (unikaj mydła w kostkach).
 • Noś przy sobie pojemniczek ze środkiem antyseptycznym (dostępne na rynku żele antybakteryjne, lub chusteczki odkażające)- stosuj je zawsze gdy dłonie są zabrudzone, spocone, po wizycie w toalecie, przed jedzeniem i piciem gdy nie masz możliwości umycia rąk)
 • Myj warzywa i owoce przed spożyciem!
 • Jeśli jesteś na wakacjach unikaj spożywania pokarmów oraz picia wody z nieznanego źródła, dodawania kostek lodu do napojów, jedzenia surowego mięsa, nieumytych warz i owoców
 • Dbaj o czystość smoczka (nie oblizuj!), zabawek oraz innych akcesoriów dziecięcych
 • Nie pij napojów ze wspólnych kubków/butelek z innymi (tego samego naucz twoje dziecko)
 • Zadbaj, aby dziecko zawsze miało krótko obcięte paznokcie

 

A przede wszystkim jak najwcześniej naucz swojego malucha prawidłowej HIGIENY rąk i całego ciała.

 

Mamo i Tato! Bądźcie dla swojego dziecka przykładem prawidłowej higieny, a choroby brudnych rąk będą omijały Waszą rodzinę szerokim łukiem 🙂

Pozdrawiam

S.