Wielkimi krokami nadchodzi okres wyjazdów urlopowych. Być może w tym roku po raz pierwszy będziecie Państwo podróżować ze swoją pociechą. A może pierwsze koty za płoty już za Wami? Pierwszy dłuższy wyjazd z dzieckiem to dla rodziców bardzo ekscytujące wydarzenie. Każdy chcę się do niego przygotować jak najlepiej. Jednym z elementów przygotowań  staje się wizyta w gabinecie pediatry z prośbą o poradę… co spakować na wyjazd??? Prawda jest taka, że pomimo pewnych ogólnych zaleceń, które są przydatne każdemu, kompletowanie wakacyjnej apteczki powinno być sprawą indywidualną i dostosowaną do potrzeb konkretnej rodziny i jej członków. Stąd wywiad lekarski Was nie ominie. Dziś weźmiemy pod lupę temat wyjazdowych przygotowań, abyście Państwo jeszcze przed udaniem się do pediatry mogli przeanalizować najważniejsze kwestie, usystematyzować informacje , które będą przydatne w trakcie wizyty i  łatwiej skompletować podstawowe elementy wyposażenia apteczki. Jeżeli posiadacie Państwo kilkoro dzieci, wszystkie kroki należy przerobić indywidualnie dla każdego dziecka.

 

Najważniejszymi elementami każdej podróży, którą planujemy odbyć z dzieckiem powinny być bezpieczeństwo i komfort malucha.

Zasady ogólne zdrowego podróżowania…

 • Niezależnie od wszystkiego wybierając się w podróż z dzieckiem warto zadbać o ubezpieczenie, które w razie konieczności umożliwi nam łatwe i sprawne skorzystanie z pomocy medycznej . Przed wyjazdem do krajów europejskich dobrze jest wyrobić tzw. kartę EKUZ- EUROPEJSKĄ KARTĘ UBEZPIECZENIA ZDROWOTNEGO.
 • Jeżeli zabieramy z sobą jakiekolwiek leki należy przed spakowaniem do naszej apteczki sprawdzić ich datę ważności.
 • Zabierzmy ze sobą Książeczkę zdrowia dziecka lub ew. Książeczkę szczepień oraz dokument potwierdzający występowanie chorób przewlekłych (jeśli takie występują).
 • W myśl zasady „przezorny zawsze ubezpieczony”, będąc na miejscu (zwłaszcza w krajach bardziej egzotycznych) w miarę naszych możliwości przestrzegajmy higieny przygotowywania żywności, dbajmy o higienę rąk, unikajmy mycia zębów wodą z kranu oraz spożywania surowych pokarmów takich jak sałatki, a czasem nawet kostek lodu do napojów (zdarza się, że są przygotowywane z wody prosto z kranu).

Mając na uwadze powyższe zasady przejdźmy do rozważań indywidualnych.

Na początku odpowiedzmy sobie na kilka podstawowych pytań:

1. Dokąd jedziemy? ( góry, morze, ciepłe kraje)?

2. Jak będziemy podróżować (samochód, samolot, pociąg)?

3. W jakim wieku jest dziecko?

4. Czy będzie to pierwsza dłuższa podróż dziecka?

5. Czy dziecko cierpi na choroby przewlekłe?

6. Czy zażywa leki na stałe (codziennie)?

7. Czy posiada leki, które stosuje doraźnie- np. wziewne?

8. Czy dziecko jest na coś uczulone?

9.Czy kiedykolwiek w przeszłości wystąpiła u dziecka poważana reakcja uczuleniowa (np. wstrząs anafilaktyczny)?

1. Czy dziecko w ostatnim czasie chorowało/ było szczepione???y

 1. Dokąd jedziemy? ( góry, morze, ciepłe kraje)?

Przed wyjazdem warto sprawdzić czy i gdzie w miejscu docelowym będziemy mogli skorzystać z pomocy medycznej. Jeżeli planujemy podróż bardziej egzotyczną niż polskie góry czy morze należy zorientować się, czy wymagane jest wykonanie dodatkowych szczepień ochronnych. W przypadku niektórych krajów dokument poświadczający ich odbycie jest konieczny abyśmy w ogóle mogli pojechać. Listę szczepień obowiązkowych i zalecanych w przypadku wyjazdów zagranicznych można znaleźć tutaj.


 1. Jak będziemy podróżować (samochód, samolot, pociąg)?

W zależności od sposobu w jaki będziemy się przemieszczać należy zorganizować odpowiednie warunki dla małego podróżnika, aby sam przejazd/przelot był dla niego jak najmniej męczący. Zadbajmy o odpowiedni fotelik samochodowy/nosidełko, spakujmy płyny do popijania w trakcie podróży, suchy prowiant, zabawkę aby odwrócić uwagę i zająć dziecko w newralgicznych momentach oraz kocyk, w razie gdyby zrobiło się chłodniej.

Samolot:

 • Noworodki do ukończenia 7. dnia życia nie powinny odbywać podróży samolotem, co z medycznego punktu widzenia jest uwarunkowane niestabilnością układu oddechowego oraz krążenia. W przypadku noworodków niewskazane są wahania temperatury, wilgotności powietrza czy ciśnień, które mają miejsce podczas podróży samolotem. Niektóre linie lotnicze zastrzegają sobie możliwość odbywania lotów dopiero przez dzieci od 8 doby życia. Optymalnym okresem kiedy podróżowanie samolotem staje się bezpieczne dla dziecka jest ukończony 3. miesiąc życia, ale nawet wtedy należy pamiętać o tym, że duże skupisko  nieznajomych ludzi (jak to ma miejsce w samolocie) to duża szansa na „złapanie” infekcji przez maluszka.
 • Podczas startu i lądowania mogą pojawić się nieprzyjemne odczucia (zatykanie i ból uszu) spowodowane zmianą ciśnienia. Aby je złagodzić w przypadku noworodków i niemowląt warto w tych momentach lotu karmić dziecko (naturalnie lub przez smoczek). Starszym dzieciom można podać cukierek do ssania lub gumę do żucia

Samochód:

 • Unikajmy podawania posiłków w trakcie jazdy, lepiej zrobić to w trakcie postoju.
 • Regularnie zmieniajmy dziecku pieluszkę.
 • Przy dużych upałach używajmy klimatyzacji ( po wcześniejszym dokładnym oczyszczeniu i odgrzybieniu), pamiętając o tym aby unikać dużych różnic pomiędzy temperaturą wewnątrz samochodu a otoczeniem.
 • Choroba lokomocyjna: niezwykle nieprzyjemna przypadłość, która męczy podczas podróży głównie dzieci pomiędzy 2 a 12 rokiem życia. Jej główne objawy to bladość skóry, brak apetytu, zimne poty , nudności a w końcu wymioty. Gdy wystąpią należy w miarę możliwości zatrzymać samochód, ewentualnie zwolnić. Warto od czasu do czasu zrobić przerwę na spacer na świeżym powietrzu.

Aby uniknąć nieprzyjemnych doznań sadzajmy dziecko przodem do kierunku jazdy, starajmy się unikać szybkiej jazdy (zwłaszcza na zakrętach i krętych drogach) a przed wyjazdem podajmy dziecku jedynie lekki posiłek. Dobrze aby maluch miał przy sobie ukochaną zabawkę, na której będzie mógł skupić swoją uwagę.

Czy chorobę lokomocyjną można leczyć?

Na 30 minut przed podróżą można podać preparat dimenhydrynatu (w Polsce dostępny w postaci preparatu Aviomarin który zgodnie z Charakterystyką produktu leczniczego jest przeznaczony dla dzieci po ukończeniu 6 roku życia) lub preparaty zawierające wyciąg z kłącza imbiru.


 1. W jakim wieku jest dziecko?

Inaczej będzie wyglądała torba podróżna niemowlaka a inaczej przedszkolaka. I tak na przykład jeśli dziecko korzysta z pieluszek należy zaopatrzyć się w odpowiedni ich zapas. Dla dzieci korzystających z toalety warto zabrać np. jednorazowe nakładki na sedes. Niezależnie od wieku dziecka dobrze mieć pod ręką chusteczki nawilżane, krem przeciwko odparzeniom oraz ew. preparat do dezynfekcji np. octenisept aby w razie wystąpienia podrażnień pupy reagować jak najszybciej.


 1. Czy będzie to pierwsza dłuższa podróż dziecka?

Jeśli pierwszą podróż mamy już za sobą możemy przewidzieć z jakimi trudnościami się zetkniemy a co dla naszego dziecka nie stanowi problemu. Jeśli natomiast będzie to pierwsza podróż Małego Człowieka musimy liczyć się z tym, że niejedno może nas zaskoczyć 🙂 . I nic w tym złego. Potraktujmy to jako element poznawania naszej pociechy.


 1. Czy dziecko cierpi na choroby przewlekłe?

Jeśli tak to warto zabrać z sobą zaświadczenie lekarskie potwierdzające taki stan rzeczy. Może ono być nieodzowne w przypadku gdy chcemy zabrać np. leki do samolotu (bagaż podręczny).


 1. Czy zażywa leki na stałe (codziennie)?

Nie zapomnijmy o zabraniu w podróż leków na stałe zażywanych przez nasze dziecko (np. przeciwastmatyczne, przeciwalergiczne, przeciwcukrzycowe itp.) a jeśli się kończą to również o uzupełnieniu ich zapasu. W tym celu zarezerwujmy wizytę lekarską odpowiednio wcześnie-może się okazać na dzień przed wyjazdem, że nasz/a pan/i doktor jest akurat chory/a, na urlopie lub nie ma wolnych wizyt.


 1. Czy posiada leki, które stosuje doraźnie- np. wziewne?

Jak wyżej-tym bardziej należy dobrze się zastanowić. Pacjenci stosujący leki doraźnie nie mają wyrobionych nawyków stałego codziennego stosowania medykamentów,  co może być przyczyną zaniedbań i zapominania o konieczności zabrania ich na wyjazd. Dopiero w momencie wystąpienia objawów okazuje się, że nie zabraliśmy leków… Aby uniknąć elementu nieprzyjemnego zaskoczenia podczas wakacyjnych wojaży zastanówmy się dwa razy przed wyjazdem.


 1. Czy dziecko jest na coś uczulone?

Najlepiej byłoby planować wyjazdy uwzględniając wiedzę nt. czynników, na które nasze dziecko reaguje alergią. Niestety nie zawsze jest to możliwe a bywa również, że dopiero na miejscu wypoczynku okazuje się, że dany czynnik uczulający występuje w otoczeniu. Jeśli wiemy, że u naszego dziecka występuje jakiekolwiek uczulenie, nie zapominajmy o zaopatrzeniu się w leki przeciwhistaminowe (antyalergiczne).


 1. Czy kiedykolwiek w przeszłości wystąpiła u dziecka poważana reakcja uczuleniowa (np. wstrząs anafilaktyczny)?

To bardzo ważna informacja. Jeśli takie zdarzenie miało miejsce w przeszłości, pacjent powinien mieć przy sobie preparat adrenaliny!!! Po receptę należy zgłosić się do swojego lekarza (jw.)


 1. Czy dziecko w ostatnim czasie chorowało/ było szczepione???

Umawiając terminy szczepień ochronnych warto wziąć po uwagę zaplanowane wyjazdy. W pierwszych dniach po szczepieniu niektóre dzieci (zwłaszcza te najmłodsze) mogą czuć się niekomfortowo (bolesność w miejscu wkłucia, stany podgorączkowe), co dodatkowo uprzykrzy im trudy podróżowania. Starajmy się tak zaplanować realizację szczepień obowiązkowych oraz doszczepiania dziecka (zwłaszcza jeśli chcemy to zrobić ze względu na wyjazd) aby zachować przynajmniej tygodniowy odstęp pomiędzy podaniem szczepionki a wyjazdem. W przypadku natomiast nieoczekiwanego zachorowania dziecka tuż przed planowaną podróżą może się okazać, że ze względu na zakaźność choroby lub stan zdrowia dziecka najrozsądniej byłoby zrezygnować z wyjazdu. Koniecznie poinformujmy lekarza o wszystkich niepokojących objawach i wątpliwościach .

To tyle w kwestii indywidualnych przygotowań. Poniżej znajdziecie Państwo listę elementów, które niezależnie od wieku dziecka i kierunku podróży warto włożyć do podróżne apteczki.

 1. Książeczka zdrowia dziecka!
 2. Rękawiczki lateksowe , nożyczki- najprostsze aczkolwiek często zapomniane elementy wyposażenia apteczki
 3. Termometr
 4. Kapelusz przeciwsłoneczny, ew. inne nakrycie głowy. Pamiętajmy o tym aby unikać długotrwałej ekspozycji słonecznej u dzieci, a przede wszystkim w godzinach okołopołudniowych.
 5. Krem z filtrem (u dzieci najlepiej 30 i więcej SPF, jeżeli wybieramy się na letni wypoczynek)
 6. Bepanthen, preparat z pantenolem- przydatny w przypadku podrażnień, oparzeń słonecznych
 7. Krem z tlenkiem cynku-jako ratunek dla podrażnionej pupy jak znalazł,
 8. Maść sterydowa z 0,5% (ew. 1% krem) hydrokortyzonem – stosujemy w przypadku alergicznych zmian skórnych oraz w celu łagodzenie objawów po ukąszeniach owadów.  Stosujemy je doraźnie na niewielkie powierzchnie skóry. Pamiętajmy o tym aby po zastosowaniu maści sterydowej lub kremu nie wystawiać skóry na promieniowanie słoneczne (ekspozycję na słońce należy poprzedzić zmyciem maści/kremu oraz zastosowaniem preparatu z filtrem przeciwsłonecznym).
 9. Maść z antybiotykiem- ewentualnie w przypadku ran nadkażonych
 10. Repelenty, czyli tzw. odstraszacze owadów
 11. Pęseta, tzw. „kleszczołapy”- w razie konieczności usunięcia kleszcza, drzazgi lub ew. innego ciała obcego
 12. Żel antybakteryjny- o higienę np. rąk warto na wyjeździe dbać szczególnie
 13. Materiały opatrunkowe- bandaże (opatrunkowy i elastyczny), kompresy, plastry z opatrunkiem i bez opatrunku, kilka sztuk plastrów wodoodpornych, gaziki sterylne
 14. Preparat do dezynfekcji- np. octenisept, woda utleniona
 15. Żel z heparyną- stosujemy w przypadku obrzęków, stłuczeń, krwiaków podskórnych
 16. Altacet (w żelu lub tabletkach do rozpuszczania w wodzie i wykonywania okładów)- ma działanie ściągające i przeciwobrzękowe, jednocześnie łagodzi dolegliwości bólowe.
 17. Stripery- cieniutkie plasterki samoprzylepne do zamykania niewielkich ran ciętych. U dzieci często z powodzeniem zastępują tradycyjne szwy.
 18. Sól fizjologiczna w ampułkach- do przemywania oczu u alergików, w razie dostania się jakiegokolwiek zabrudzenia do worka spojówkowego, do przemywania drobnych ran i skaleczeń . W razie konieczności wykonania inhalacji również będzie jak znalazł.
 19. Leki przeciwbólowe i przeciwgorączkowe (u dzieci przed ukończeniem 3 miesiąca życia stosujemy wyłącznie paracetamol, u starszych paracetamol lub ibuprofen zgodnie z dawkowaniem dołączonym do konkretnego preparatu , który posiadamy)- zdarza się, że dzieci reagują podwyższoną temperaturą na zmianę klimatu, lub jak na złość dokucza kolejny wyrzynający się ząb. ­­­­­­­­­­
 20. Preparat przeciwalergiczny w żelu ( zawierający dimetynden)- stosujemy w przypadku świądu po ukąszeniach owadów, oparzeniach słonecznych oraz w pokrzywce
 21. Doustny płyn nawadniający- do zastosowania w przypadku wystąpienia objawów nieżytu żołądkowo-jelitowego
 22. Probiotyk- j.w.
 23. Preparat drotaweryny (czyli np. no-spa)- na wypadek bólów brzucha, lub u starszych dziewczynek w razie bolesnych miesiączek.
 24. Preparaty łagodzące dolegliwości związane z ząbkowaniem – żele, gryzaki… to wszystko oczywiście dla dzieci, które jeszcze ząbkują.
 25. Preparat na opryszczkę- jeśli nasze dziecko, lub my sami, kiedykolwiek mieliśmy tą wątpliwą przyjemność posiadania opryszczki wargowej, niewykluczone, że pod wpływem emocji, podróży, długotrwałej ekspozycji na promieniowanie słoneczne…nawróci.
 26. Leki na zgagę- u dzieci borykających się z problemem refluksu żołądkowo-przełykowego.
 27. Preparaty odkażające drogi moczowe- niestety zażywanie kąpieli w różnego rodzaju zbiornikach wodnych, długotrwałe przebywanie w stroju kąpielowym oraz zabawy w piasku predysponują do wystąpienia infekcji dróg moczowych. Jeśli podobne epizody występowały w przeszłości warto przy pierwszych niepokojących objawach rozpocząć podawanie preparatów odkażających drogi moczowe.
 28. Nebulizator – w przypadku pacjentów chorych na astmę obowiązkowo, u pozostałych opcjonalnie.
 29. Aspirator do nosa- dla maluchów, które jeszcze nie radzą sobie z wydmuchaniem noska.
 30. Woda morska do nosa
 31. Krople na katar
 32. Spray na ból gardła
 33. Leki p. kaszlowe….wszystko to na wypadek infekcji dróg oddechowych.
 34. Krople do uszu- preparaty na bazie oliwy z oliwek zaaplikowane przed kąpielą w zbiorniku wodnym,, może uchronić naszą pociechę przed infekcją ucha.
 35. Preparat na zaparcia z makrogolem- część dzieci na zmianę otoczenia reaguje kategorycznym odmawianiem załatwiania potrzeb fizjologicznych w nieznanej toalecie co skutkuje zaparciem.

Ufff i to już chyba koniec…

Powyższa lista stanowi wskazówkę na co warto zwrócić uwagę podczas pakowania walizek na wyjazd. Nie oznacza to, że wszystkie zawarte w niej elementy muszą znaleźć się w Państwa apteczce. A może macie Państwo jeszcze jakieś pomysły? Zapraszam do dzielenia się swoimi sugestiami a wszystkim Małym urlopowiczom życzę przyjemnych podróży i niezapomnianych wakacji  🙂 .